wtorek, 21 marca 2017

Jak zacząć przygodę z bieganiem w terenie?

buty do biegania w terenie
Bieganie w terenie staje się coraz bardziej popularne. Z nadejściem wiosny spora liczba osób decyduje się zamienić trening w siłowni na sporty outdoorowe. Sprzyja temu coraz lepsza pogoda i wyższe temperatury. Jak zacząć przygodę z bieganiem trailowym?

Pierwszym krokiem będzie zbadanie gdzie w najbliższej okolicy znajdują się dogodne trasy do biegania. Mogą być to parkowe alejki, leśne ścieżki lub łąki. Gdy już znamy teren, na którym najczęściej będziemy trenować, warto kupić specjalne buty do biegania w terenie przeznaczone do konkretnego rodzaju nawierzchni. Poszczególne modele różnią się między sobą rodzajem podeszwy i teren, w którym będziemy biegać ma tu kluczowe znaczenie. Zupełnie inne parametry ma obuwie przeznaczone do biegania po kamienistych górskich szlakach niż buty do biegania po miękkich leśnych ścieżkach. Buty do biegania w terenie to wydatek rzędu minimum 300 złotych, jednak jest to rzecz, na której w tym przypadku nie warto oszczędzać.
Planując trening należy pamiętać o tym, żeby nie objadać się bezpośrednio przed bieganiem. Jeśli odstęp czasu między posiłkiem a wysiłkiem fizycznym będzie zbyt mały, organizm będzie zużywał energię na trawienie, przez co nasz trening będzie mało efektywny. Bieganie od razu po obiedzie nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest natomiast nawadnianie organizmu, które powinniśmy zacząć już godzinę przed bieganiem, popijając co jakiś czas małe łyki wody. Wodę powinniśmy pić również w trakcie i po zakończonym wysiłku.
Jeśli naszym celem jest zrzucenie kilku kilogramów, powinniśmy biegać niezbyt szybkim tempem i stosunkowo długo, przynajmniej 40 minut. Ważne, żeby się nie zniechęcać. Jeśli nie umiemy od razu przebiec 40 minut truchtem, możemy wprowadzać do treningu marsz i stopniowo starać się coraz dłuższe odcinki pokonywać biegiem. Przy bieganiu, nie tylko w terenie, ważna jest także technika. Najlepiej biegać z głową skierowaną przed siebie i klatką piersiową nieznacznie wypiętą do przodu, starając się jednocześnie skoordynować ruchy ramion i nóg.
Nie zapominajmy o rozgrzewce! Zanim organizm wejdzie na „wyższe obroty” potrzebuje chwili, żeby przygotować się do intensywnego wysiłku fizycznego. Powinniśmy zacząć od 5 minutowej rozgrzewki ogólnej i truchtu, a następnie powoli przejść do obranego przez nas tempa.

1 komentarz:

  1. Bieganie to super sprawa, można szybko zrobić kondycję. Polecam wszystkim zainwestować też w dobrą odzież sportową, w donrych cenach można zamiawiać tutaj: https://suplementyisport.pl/

    OdpowiedzUsuń